Příprava zpracování
Zpracování kávy začíná přímo po sběru. Jsou dvě různé metody zpracování: levnější metoda je nazvaná suchá metoda a používá se při méně kvalitních odrůdách, zatím co nejkvalitnější odrůdy jsou většinou zpracovávané mokrou metodou.
Suchá metoda
Tato metoda se používá pro získaní přirozené kávy. Je to nejjednodušší a nejlevnější metoda. Po sběru se zrna suší na slunci 15 - 20 dní, obvykle na betonových dvorech pod střechou, chráněné před deštěm. Po vysušení jsou podrobené zvláštním odlupovacím strojem.
Vlhká metoda
Tato technika se používá na získaní vyprané kávy. Je to daleko víc náročnější a dražší způsob jak suchá metoda která byla vynalezena Holanďany v roku 1740. Po dobu dvanácti hodin je dužina zrn praná speciálními stroji používající velké množství vody. Následně se zrna nechají 12 - 36 hodin kvasí ve zvláštních kádích plných vody. Potom se zrna nechají sušit v otevřených zvláštních sušičkách. Po vysušení jsou zrna oloupané a transformované na čistou kávu.
Pražení
Velmi různých faktorů přispívá k zvláštní chuti kávy, avšak chutě a vůně jsou získávané pražením: Zelené zrna jsou podrobené teplotám mezi 200 - 230 stupněmi na dobu 5 - 15 minut. Různé stupně pražení jsou odlišné pode typu pražení: světlé, střední, středně-intenzívně, tmavé a velmi tmavé. Pro zabránění spálení a stejnoměrnému pražení je velmi důležité stále otáčet zrna.Jsou dva různé druhy pražících strojů: otáčecí buben pražení, ve kterém je zrno pražené s přímým kontaktem se stěnami bubnu, které jsou zahřívané otevřeným ohněm a druhý způsob je když jsou zrna umístěné ve válci a jsou pražené tokem velmi teplého vzduchu.
zpět